CertEnergia

Co wpływa na dokładność pomiaru termowizyjnego?

2012-03-05

Podczas każdego badania termowizyjnego powinny zostać uwzględnione czynniki wpływające na dokładność i jakość pomiaru. Warunki atmosferyczne, szczególnie te związane z różnego rodzaju opadami deszczu lub śniegu wpływają na obniżenie temperatury powierzchni badanego obiektu. Jednak nie tylko czynniki pogodowe mogą zafałszować wyniki badania termowizyjnego. Szczególnie istotne są czynniki techniczne, takie jak refleksyjność czy współczynnik emisyjności danego obiektu. Każdy obiekt emituje promieniowanie podczerwone, czyli wytwarza energię. To właśnie jest jego emisyjność, która uzależniona jest od materiału lub podłoża danego obiektu. Niska emisyjność obiektów oznacza, iż odbijają one promieniowanie słoneczne. Dotyczy to najczęściej materiałów metalowych i aluminiowych. One również posiadają wysoką refleksyjność odbijając swoją powierzchnią energię słoneczną. Energia ta odebrana przez kamerę termowizyjną może wpłynąć na błędny wynik pomiaru.

Bardzo ważna jest też odległość kamery termowizyjnej od obiektu. Powinna być odpowiednio dostosowana, gdyż zbyt duża powoduje nieprawidłowy pomiar i problemy z widocznością obiektu na ekranie. Obraz z kamery nie będzie nadawał się wtedy do interpretacji. Również sama kamera jest ważna w procesie pomiaru. Jej wysoka rozdzielczość czy przeprowadzanie badania pod kątem prostym do obiektu, mogą wpłynąć na polepszenie jakości badania i uchwycenie nawet najmniejszych wad budynku.
Nie można zapomnieć również o elementach, które mogą podwyższyć temperaturę, czyli o wszelkich urządzeniach grzewczych. Są one źródłem dodatkowego promieniowania. Dodatkowo zbierają kurz i sadzę, które odbierane są przez detektor kamery termowizyjne, ze względu na ich wysoką emisyjność.

Kompetentni pracownicy firmy zajmującej się badaniami termowizyjnymi posiadają odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje, by podczas pomiaru uwzględnić czynniki zewnętrzne i prawidłowo odczytać wyniki.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne