CertEnergia

Historia badań termowizyjnych

2012-03-06

Początki termowizji sięgają 1800 roku, w którym Frederick William Herschel, niemiecki astronom i konstruktor teleskopów, dokonał odkrycia działania promieniowania podczerwonego. Udało mu się to na drodze eksperymentu, za pomocą którego chciał dokonać modernizacji teleskopu.

Promienie słoneczne tworzyły zbyt jaskrawy obraz w teleskopie, co utrudniało mu obserwacje. Herschel wykorzystując próbki kolorowego szkła i przepuszczając przez nie promieniowanie słoneczne, odkrył, że próbki te przepuszczają mniej lub więcej energii słonecznej w zależności od koloru. Chciał sprawdzić, co się za tym kryje i umieścił termometry w polach, gdzie przez pryzmat przepuszczane było promieniowanie. Mierząc temperaturę każdego koloru pryzmatu odkrył, że przy kolorze czerwonym termometry wskazywały większą temperaturę i nagrzewały się. Herschel uznał, że istnienie niewidoczne promieniowane, które wytwarza energię cieplną. Nazwane zostało ono właśnie promieniowaniem podczerwonym.

Przez kolejne 100 lat od tego wyjątkowego odkrycia nie cieszyło się ono dużą popularnością. Nad technologią pracowało wojsko, co zaowocowało użyciem termowizji na dużą skalę podczas I Wojny Światowej do lokalizacji samolotów. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku termowizja powoli zaczęła wkraczać do życia społecznego. Sama kamera termowizyjna swojego debiutu doczekała się w 1960 roku. Była to potężna i ciężka maszyna, ważąca ponad 60 kg. Utrudnieniem była konieczność chłodzenia jej ciekłym azotem. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku kamery termowizyjne, dzięki rozwojowi technologicznemu, były bardziej praktyczne i zaawansowane, nie wymagały chłodzenia i stały się dostępne na szerszą skalę.

Od 2000 roku termowizja na stałe wkracza do każdej dziedziny życia, gdzie posiada wiele praktycznych zastosowań. Koszty związane z badaniami termowizyjnymi zmniejszają się, dzięki czemu mogą z nich korzystać również osoby prywatne.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne