CertEnergia

Kamery termowizyjne a jakość pomiaru

2012-03-03

Parametry kamery termowizyjnej to jeden z głównych wyznaczników jakości pomiaru. Dlatego wato sprawdzić, czy firma zajmująca się badaniami termowizyjnymi, z której usług chcemy skorzystać, posiada sprzęt dobrej jakości.

Parametry kamery, na które powinniśmy zwrócić uwagę to między innymi jej rozdzielczość. Nie chodzi tu jednak o rozdzielczość wyświetlacza, ale detektora podczerwieni. Duża liczba pikseli wpłynie na bardziej precyzyjny pomiar, obraz będzie bardziej wyraźny i dokładny.

Według rozdzielczości rozróżniamy trzy rodzaje kamer termowizyjnych. Kamery podstawowe posiadają niską rozdzielczość, poniżej 160×120 pikseli. To najtańsze z kamer termowizyjnych, nie są odpowiednie do przeprowadzenia badan na dużych budynkach, gdyż nie są wyposażone w możliwości dokładnej analizy. Stosowane są najczęściej do kontroli maszyn, gdyż jakość pomiaru jest niższa, a powierzchnia jaką mogą objąć jest mniejsza. Kamery średniej rozdzielczości, poniżej 320×240 pikseli, posiadają już większe możliwości diagnostyczne, mogą być stosowane do badań większych obiektów. Kamery o wysokiej rozdzielczości, powyżej 320×240 pikseli są zaawansowanym sprzętem. To najdroższe kamery z oprogramowaniem do specjalistycznych analiz oraz wyposażone w dodatkowe funkcje takiej jak ekrany dotykowe, notatki głosowe czy aparat cyfrowy. Im większa rozdzielczość kamery termowizyjnej tym badanie może być wykonywane z większej odległości i obejmie większy obszar. Kamery zaawansowane technicznie wskażą precyzyjnie wady i błędy w izolacji cieplnej budynku. Decydując się na wybór firmy posiadającej profesjonalny sprzęt, mamy pewność, iż pomiar będzie wykonany z największą starannością.

Innym ważnym parametrem kamery termowizyjnej jest jej zakres temperatur. Najlepiej sprawdzają się te kamery, których zakres temperatur zaczyna się od -20 stopni Celsjusza. Istotne jest, by zakres temperatur kamery pokrywał się z zakresem temperatur badanych obiektów.

Kamery termowizyjne dobrej jakości, nowoczesne i poddawane innowacjom świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu firmy zajmującej się badaniami termowizyjnymi.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne