CertEnergia

Nietypowe zastosowania termowizji

2012-03-07

Termowizja (termografia) w swoich początkach była wykorzystywana i rozwijana przez wojsko do lokalizacji celów i różnych obiektów. Współcześnie wykorzystuję się ją praktycznie w każdej dziedzinie życia i nauki, a więc w przemyśle, medycynie, weterynarii, ratownictwie czy budownictwie. Jednak to nie wszystko, badania termowizyjne wykorzystywane są do różnych niekonwencjonalnych celów, które nie do końca mogą wydawać się praktyczne czy słuszne. Jaka przyszłość czeka termowizję? Do czego może zostać wykorzystana?

Biura detektywistyczne oraz jednostki szpiegowskie mogą korzystać z termowizji w celu wykrycia nietypowych źródeł promieniowania, takich jak nadajniki służące do podsłuchu czy kamerki bezprzewodowe. Urządzenia te emitują energię, którą detektor kamery termowizyjnej wykrywa. Nawet jeśli nadajniki zostaną wyłączone to ich temperatura nie zmaleje w szybkim tempie i zostaną szybko zlokalizowane.

Chyba najbardziej kwestionowanym pomysłem na zastosowanie technologii termowizyjnej jest kradzież kodów PIN z bankomatów. Dzięki kamerze termowizyjnej złodziej może odczytać wprowadzony kod PIN, ponieważ na klawiaturze ciepło dłoni utrzymuje się przez około 10-45 sekund. Najdłuższy czas utrzymywania tej energii przypada klawiaturom plastikowym. Metoda na kradzież z pomocą termowizji jest jednak zbyt droga i ryzykowna, nawet dla najbardziej zdeterminowanych przedstawicieli świata przestępczego.

Lotniska w Wielkiej Brytanii wprowadzają technologię termowizyjną, która ma służyć jako wykrywacz kłamstw. Ma to odbywać się za pomocą skanowania twarzy pasażera kamerą termowizyjną. Kłamstwo ma zostać wykryte dzięki pomiarowi, ponieważ w momencie mijania się z prawdą u człowieka podnosi się ciśnienie krwi, a mózg zwiększa swoją aktywność. To z kolei wpływa na zwiększenie się temperatury twarzy i może zdemaskować nieuczciwego pasażera. Oczywiście sam pomiar ma być wykonywany dyskretnie, bez świadomości uczestnika. W prawdzie zastosowanie kamer termowizyjnych w tym celu jest w fazie testowej, ale może okazać się bardzo skuteczne.
Termowizja doskonale sprawdza się również w wykrywaniu fałszywych dzieł sztuki i dokumentów. W niedalekiej przyszłości może zostać wykorzystana w motoryzacji jako element systemu wspomagania kierownicy. Zgodnie z prognozami naukowców z University of Florida telefony komórkowe mogą również zostać wyposażone w przyszłości w technologię termowizyjną.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne