CertEnergia

Przygotowania do badań termowizyjnych

2012-03-04

Przed rozpoczęciem badania termowizyjnego danego obiektu należy pamiętać, aby spełnione były odpowiednie warunki, dzięki którym pomiar termograficzny będzie najbardziej wiarygodny i dokładny.

Przede wszystkim, badania metodą termowizyjną wykonywać należy podczas trwania okresu grzewczego. Wtedy właśnie temperatura wewnątrz budynku jest wyższa niż na zewnątrz, dzięki czemu możemy dokładnie zlokalizować miejsca, w których następuje ubytek ciepła. Optymalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą powietrza na zewnątrz to co najmniej 15°C. Najbardziej miarodajny wynik możemy otrzymać jednak, gdy temperatura wewnątrz badanego budynku to około 20°C, a słupek rtęci na zewnątrz wskazuje od 0 do 5°C . Warto wiedzieć, że nie powinno się dodatkowo dogrzewać budynku na krótko przed pomiarem. Kilka godzin przed rozpoczęciem badania temperatura wewnątrz budynku powinna być ustabilizowana.

Dodatkowym czynnikiem, który może mieć wpływ na wyniki pomiaru, może być pogoda. Należy wykonać badanie termowizyjne w pochmurny dzień, aby słońce nie nagrzewało fasady i dachu budynku, zniekształcając w ten sposób wyniki. Pomiarów termowizyjnych nie powinno się także wykonywać w warunkach silnego wiatru, powodującego obniżenie temperatury budynku oraz podczas opadów atmosferycznych, podwyższających zawilgocenie i obniżających temperaturę. Bardzo ważna podczas dokonywania pomiaru jest ustabilizowana temperatura. Dlatego właśnie warto przeprowadzić badanie wcześnie rano lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie oddziałują zbyt gwałtownie na badany obiekt. Jeśli musimy dokonać pomiaru w ciągu dnia, najlepiej, aby był to dzień pochmurny.

Odpowiednie przygotowanie do badania termowizyjnego wiąże się także z koniecznością zamknięcia wszystkich okien oraz wyszukaniu wszelkiego rodzaju elementów, które mogą przyczyniać się do efektywnego odbijania promieni słonecznych (metalowe, aluminiowe, błyszczące powierzchnie). Jeśli są one częścią badanego budynku, należy pokryć je specjalną farbą lub taśmą o określonej emisyjności. Warto także regularnie i na bieżąco kontrolować warunki pogodowe oraz zapoznawać się z prognozami pogody.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne