CertEnergia

Zmiany w certyfikatach energetycznych od 2013 roku.

2012-05-02

 

Ministerstwo Transportu i Budownictwa przewiduje, że od 2013 roku posiadanie certyfikatu energetycznego dla wszystkich nowo powstałych budynków lub lokali wynajmowanych i sprzedawanych będzie obowiązkowe. Bez świadectwa energetycznego nie będzie możliwa sprzedaż ani wynajem nieruchomości.

Obecnie certyfikaty są obowiązkowe tylko dla nowych budynków. Bez certyfikatu nie da się uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Brak sankcji w przypadku sprzedaży i wynajmu, spowodował, że poza nowymi budynkami, nikt nie domaga się świadectwa, a prawda jest taka, że na jego podstawie kupujący jest bardziej uświadomiony ile tak naprawdę jest warta nieruchomość, bo nie wiadomo jakie będzie trzeba ponieść nakłady aby budynek stał się energooszczędny.

Od 2013 roku sytuacja ma się zmienić. Bez certyfikatu nikt nie sprzeda nieruchomości na rynku wtórnym, a jego brak ma oznacza, że notariusz odmówi przeprowadzenia transakcji. Na razie takie świadectwo jest traktowane jako zbędna formalność a jego jakość jest wątpliwa, ale od przyszłym roku będzie decydować w dużej mierze o wartości nieruchomości. Z tych też względów Ministerstwo planuje wprowadzić kontrolę jakości certyfikatów, eliminując nierzetelnych certyfikatorów z rynku.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne