CertEnergia

Polacy szukają oszczędności – wyniki badania MULTIPOR.

2013-04-15

Tegoroczny sezon grzewczy dobiegł końca. Podsumowanie rachunków za ogrzewanie skłoniło wiele osób do poszukiwania możliwości, związanych z oszczędnością energii.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania ,,MULTIPOR: Czy Polakom jest ciepło?’’ przeprowadzonego w 10 miastach w sklepach Leroy Merlin, zdecydowana większość sądzi, że osiągnie cel ocieplając ściany, 17% uważa za konieczne poprawę izolacji dachu, mniejsza cześć zaś stawia na wymianę grzejników i okien. Sondaż przeprowadzony 16-17 marca 2013 wśród 324 osób wykazał, że większość osób nie jest zadowolona z komfortu cieplnego swojego mieszkania w czasie trwania sezonu grzewczego lub osiąga właściwy poziom przy zbyt wysokich kosztach.

W niektórych przypadkach budynek ocieplony od zewnątrz to za mało, tylko połowa ankietowanych wie o możliwości ocieplenia lokalu od wewnątrz, niezależnie od decyzji spółdzielni lub wspólnoty. Szacuje się, że w Polsce z ponad 3 mln mieszkań w budynkach oddanych do użytku przed 2002 ok. 30-40% wymaga ocieplenia.

Za ogrzewanie w mieszkaniu lub domu odpowiada aż 70% całkowitego zużycia energii. Samodzielnie podejmowanie się poprawy paramentów cieplnych lokalu, może nie przynieść oczekiwanych skutków. Warto poprzedzić to działanie badaniem termowizyjnym i oprzeć się na specjalistycznej wiedzy eksperta, który wskaże konkretne miejsca i zaproponuje konkretne działania, które skutecznie obniżą rachunki za ogrzewanie.

Blisko połowa ankietowanych obawia się kosztów związanych z termomodernizacją lokalu. My zwracamy jednak uwagę na to, że ocieplenie mieszkania jest inwestycją, a związane z nią koszty zwracają się w szybkim tempie w postaci niższych rachunków za energię i większego komfortu mieszkania.


zaufali nam:

Klienci Certenergi: Termowizja Certyfikaty Energetyczne